Sok magyar már így gyógyul - Mit tudnak, amit mások még nem?

Sok magyar már így gyógyul - Mit tudnak, amit mások még nem?

Évek óta arról írok a Portfolio hasábjain, hogy egyre több cég különbözteti meg magát azzal, hogy munkavállalói számára szolgáltatás-alapú egészségbiztosítást vezet be. A helyzet azonban megváltozott. Ma már azt tapasztalom, hogy sok vállalat azért keresi az egészségügyi megoldásokat, mert nem akar lemaradni. A munkavállalók is egyre többször kérdezik az állásinterjún: „egészségbiztosítás van?” Van bizony! Bemutatom a lehetőségeket, sok szempont szerint osztályozva.

Mára kritikussá vált a helyzet - Üzentek a kórházi beszállítók

Mára kritikussá vált a helyzet - Üzentek a kórházi beszállítók

A kórházi eladósodás mértékének problémája már nem csak egy minisztérium feladata, hanem összkormányzati felelősség lenne - hangzott el az ETOSZ, a MediKlaszter és az Orvostechnikai Szövetség közös sajtótájékoztatóján. Amellett érveltek az ágazat képviselői, hogy a kormány igazítsa a valósághoz a dologi költségek finanszírozását is a magyar egészségügyben, ennek egy fontos lépése lesz a jövő évre allokált 150 milliárd forintos pluszpénz, ám nem lesz ez elegendő. A szektor számára a környezet fojtogató, az érintett - többek között magyar tulajdonú - vállalatok próbálnak túlélni, ám ez mára egyre nehezebbé válik.

Új, innovatív eszközt kap a kezébe a magyar egészségügy

Új, innovatív eszközt kap a kezébe a magyar egészségügy

Létrejött a Dr. BetMen V.2. verzió, ami a Roche által alapított A Magyar Személyreszabott Egészségügy Fejlesztéséért” Alapítvány (SzEFA) által fejlesztett betegút menedzsment szoftver, annak is az új változata, amely készen áll a gyakorlati alkalmazásra.

Brutális számokat produkált a gigászi magyar magánklinika

Brutális számokat produkált a gigászi magyar magánklinika

Saját magához képest meggyőző, míg versenytársaihoz viszonyítva kimagasló üzleti teljesítményt nyújtott 2023-ban a Medicover - derül ki az árbevétel alapján a második legnagyobb magyarországi magánszolgáltató tavalyi évre vonatkozó beszámolójából. A napokban közzétett jelentése szerint a magánklinika-hálózat konszolidált árbevétele meghaladta a 27 milliárd forintot, és mindehhez közel 3 milliárd forintos adózott profit társult. Nagyon úgy tűnik, hogy a hatalmasra nőtt privát szolgáltató még mindig a versenytársak előtt jár bizonyos területen.

Üzent az államtitkár: felejtsük el a kiskirályságokat a magyar egészségügyben

Üzent az államtitkár: felejtsük el a kiskirályságokat a magyar egészségügyben

Voltak olyan fekvőbeteg-ellátó intézmények, amelyek a nem ösztönző átlagfinanszírozás miatt elkényelmesedtek. Ezért az egészségügyi kormányzat lépett ezen a téren is - jelezte a Portfolio-nak adott interjújában Takács Péter egészségügyi államtitkár, aki arról is beszélt, hogy jelenleg is zajlik a minimumfeltételek áthangolása, melyen keresztül az egyes intézmények portfóliójában lehet áthangolás. De ezúttal is leszögezte, hogy nem zárnak be kórházakat. A beszélgetés során az államtitkár részletesen szólt a magánszolgáltatókról is. Szerinte ha helyre áll az állami ellátórendszer finanszírozása, akkor nem látja értelmét bevonni a privát cégeket a fekvőbetegellátásba. A fő cél még mindig az állami és a magánellátás egyértelmű szétválasztása - szögezte le az interjúban. Takács Péter tisztázta azt is, hogy a gyakorlatban mit kell majd érteni hiánypótló szolgáltatást nyújtó magántulajdonú egészségügyi szolgáltató fogalom alatt. Azt is jelezte, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és a Nemzeti Védelmi Szolgálat ellenőrzi, ha valaki indokolatlanul hosszú várakozási időt szab, miközben a magánrendelőjébe irányítja a beteget. Nekik azt üzeni az államtitkár: ők ne számítsanak semmi jóra. A magánszolgáltatóknál dolgozó orvosok esetében is új, szigorúbb előírásokat szeretne Takács Péter: aki nem szállít le bizonyos esetszámot az állami intézményben, az nem kap másodállás-engedélyt. Részben új világ köszönthet be a közfinanszírozott kórházak vezetői számára is: januártól érkezhet a havi 12,5 milliárd forintos többletforrás, cserébe az államtitkárság egy tolerálható adósságszintet határoz meg, és ha ezt a menedzsment túllépi, akkor annak lesznek következménye a vezetőség fizetésében.

Miniszteri biztost kap az egészségipar

Miniszteri biztost kap az egészségipar

A nemzetgazdasági miniszter szerda este megjelent NGM utasítása szerint Láng Róbert november 12-től a tárca egészségiparért és egészségturizmusért felelős miniszteri biztosa. A csütörtöki Hivatalos Értesítőből az is kiderül, hogy Kovács Zsolt november 11-től már nem miniszteri biztos.

Súlyos mondatok érkeztek a magyar hálapénzről - Friss tanulmányt publikált a minisztérium

Súlyos mondatok érkeztek a magyar hálapénzről - Friss tanulmányt publikált a minisztérium

A hálapénz kivezetés hatásának értékelése címmel jelent meg a Belügyminisztérium dokumentumtárában az a 135 oldalas független hatástanulmány, amit az RRF reformtervek keretében kellett elkészítenie a kormányzatnak és a PwC végezte el ezt a munkát. A jelentés arra a következtetésre jutott, hogy a reformcsomag elérte a kívánt célt, az egészségügyben dolgozók ugyanis arról számoltak be, hogy a betegek felajánlási gyakorlata sokkal ritkább, de a megkérdezett páciensek több mint fele is úgy gondolja, hogy a hálapénz jelenléte az állami egészségügyben visszaszorult. Azt ugyanakkor elismerik, hogy a hálapénz nélküli rendszer az orvosok esetében motivációcsökkenéssel jár. A szigorított rendszerben a hálapénz-felajánlások száma tehát ritkult, aminek az egyik oka az elemzés szerint, hogy a lakosság anyagi lehetőségei is egyre szűkösebbek.

Szakmai kiválóságokat vonz haza a magyar magánegészségügy

Szakmai kiválóságokat vonz haza a magyar magánegészségügy

Egyedi műtéti technika fűződik a nevéhez, Frankfurtban felépítette saját magánklinikáját, amit 20 év után értékesített az egyik legnevesebb elit magánkórház-hálózat számára. Műtött Bundesliga-focistákat, válogatott sportolókat, politikusokat, polgármestereket, kormánytagokat Németországban, és rendszeresen érkeztek hozzá továbbképzés céljából orvosok, például a Semmelweis Egyetemről. Kovács György professzorról beszélünk, aki nemrégiben úgy döntött, hogy Magyarországra költözik, ahol a TrifonLife-nál kötelezte el magát. Döntésének okairól, szakmai pályájáról, új terveiről beszélgettünk vele.

Ezért van most bajban a magyar egészségügy

Ezért van most bajban a magyar egészségügy

Fektess be, ne csak a gépekbe, hanem a csapatba. Tartsd egyben ezt a szakmai teamet, építs rájuk, tedd vonzóvá számukra a klinikát. Ha ez megvan, és stabilan tudsz magas színvonalú szolgáltatást nyújtani, akkor érkezhetnek a betegek - így foglalható össze az egyszakmás magánegészségügyi szolgáltatók eddigi sikertörténete. A Private Health Forumon bemutatott cégek mind más és más területen voltak speciálisak, mindezek ellenére nagyon sok volt bennük a közös. Összefoglaló cikkünkben azt is bemutatjuk, hogyan élik meg az idei évet, amikor saját bevallásuk szerint is azt érzik: elfogyott a magyarok pénze, de közben a jó orvos és a jó szakdolgozó nagy hiány és egyre drágább.

Kiderült: az extraprofitadó teljes megszüntetését várják az innovatív gyógyszergyártók

Kiderült: az extraprofitadó teljes megszüntetését várják az innovatív gyógyszergyártók

A gyógyszerfejlesztés folyamatáról, a klinikai vizsgálatok jelentőségéről, a magyarországi gyógyszerbefogadás gyakorlatáról beszéltek az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) hétfői eseményén. Az innovatív gyógyszeripar képviselői hangsúlyozták: többet kellene és illene költeni idehaza az egészségügyre, ennek köszönhetően a gyógyszerek is jobban elérhetővé válnának a magyarok számára. Érdeklődésünkre kifejtették: a jelenlegi 40%-os gyógyszeripari visszafizetési kötelezettség (amit extraprofitadó címén emelt 2 lépcsőben 20%-ról 40%-ra) mellett nem fenntartható egy-egy készítmény forgalmazása. Alap forgatókönyvükben azzal számolnak, hogy ez a kulcs 20%-ra csökken vissza 2025-től.

Ki kell szabadítani az egészségügyet a politika fogságából

Ki kell szabadítani az egészségügyet a politika fogságából

Az egészségügyi rendszer előtt álló kihívásokról és lehetséges megoldásokról beszélt Bodrogi József egészségügyi közgazdász a Portfolio Private Health Forum 2024 konferencián. Szóba került az egészségügyi dolgozók elvándorlásának problémája és a rendszer alulfinanszírozottsága is.

Egyre több magyar gyógyul így a magyar egészségügyben - Ez lenne a jövő?

Egyre több magyar gyógyul így a magyar egészségügyben - Ez lenne a jövő?

A magánbiztosítási piac stabil és folyamatosan bővülő tendenciát mutat, a csoportos biztosításokat a munkáltatók által kötött szerződések hajtják - értékelte az aktuális piaci folyamatokat a Portfolio-nak adott interjújában Bara Ágnes, a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. nagyvállalati üzletág vezetője. A munkáltatói oldalon egyre fontosabb kiegészítő szolgáltatássá válik a magánegészségügyi ellátáshoz hozzáférést nyújtó biztosítási konstrukció, a vállalat célja ugyanis, hogy minden esetben a legmagasabb színvonalú ellátást kapják a dolgozói, jól felfogott érdeke ugyanis az egészséges munkavállaló. A szakember arról is beszámolt, hogy vannak olyan csoportos egészségbiztosítási szerződések, amelyek akár egynapos műtéteket is finanszíroznak.

Így csökkenthető az állami egészségügyre nehezedő nyomás! - Alternatívát javasol a török menedzser

Így csökkenthető az állami egészségügyre nehezedő nyomás! - Alternatívát javasol a török menedzser

A budapesti magánkórház fontos lépés a Liv Hospital csoport életében a terjeszkedés szempontjából, de csak az első a sorban. Még idén várhatóan Ausztriában, Németországban és az Egyesült Királyságban is megjelenünk - jelezte a Portfolio-nak adott interjújában Ahmet E. Usta, a Liv Duna Medical Center ügyvezető igazgatója, aki ott lesz a csütörtöki Private Health Forum konferenciánkon. Lassan egy éve vette át a török magánkórház-hálózat a Duna-parti intézmény működtetését, ennek az időszaknak az eredményeiről is kérdeztük a vezetőt. Elmondása szerint az EBITDA-marzsot közel megduplázták, de ez még nem az a szint, amivel elégedettek lennének. Külön kiemelte lapunknak nyilatkozva, hogy szorgalmazza az orvosok teljes munkaidős foglalkoztatási modelljét, mert meglátása szerint ez szolgálná megfelelően a páciensközpontú működést. Ennek kapcsán konkrét javaslatokat is megfogalmazott.

Újfajta finanszírozást kapnak a magyar kórházak – Fellélegezhetnek végre a beszállítók?

Újfajta finanszírozást kapnak a magyar kórházak – Fellélegezhetnek végre a beszállítók?

Augusztus végére 86 milliárd forintra emelkedett vissza az egyetemi klinikák és a közfinanszírozott kórházak lejárt tartozásállománya, vagyis szeptemberre ott fog tartani a rendszer ebből a szempontból, mint a nyári többlépcsős konszolidáció előtt. A kormány viszont már döntött egy rendszeres, havi alapon járó többletforrásról a kórházak számára, ami az orvostechnikai beszállító cégek értékelése szerint rendkívül előremutató lépés lenne. Az egészségügyi beszállítók aktuális helyzetéről és a kormányzati intézkedés értékeléséről, lehetséges hatásairól beszélgettünk Rádai Tamással, az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesületének igazgatójával, és Rásky Lászlóval, az Orvostechnikai Szövetség főtitkárával.

Minden dolgozó újfajta egészségfelmérésben részesülhet

Minden dolgozó újfajta egészségfelmérésben részesülhet

Elkészült a nemzeti népegészségügyi stratégia, amely az elkövetkező tíz évre határozza meg a terület fő célkitűzéseit, a tennivalókat, a beavatkozási pontokat, valamint az eredmények követését - mondta el a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára kedden Budapesten.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egyedülálló felvételek mutatják be, mi zajlik Ukrajnában a háború árnyékában
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.